JAUTRI VINGRINĀJUMI!

attels

Jautri vingrinājumi bērnu runas un valodas attīstībai

Lai veicinātu bērna runas un valodas attīstību ,vecāki paši kopā ar bērnu var veikt jautrus vingrinājumus, kas attīsta artikulācijas aparātu, elpošanu un smalko motoriku.


LAMBDACISMS

skaņai L

 

Skaņas L izrunas traucējumi

            Skaņas L kropļotu izrunu sauc par lamdbacismu,
bet tās aizstāšanu ar citām skaņām- par paralamdbacismu.   


SIGMATISMS

saruna-gimene-berni-mamma-runat-48233199 Skaņu S, Z izrunas traucējumi (sigmatisms)


Skaņu S, Z (svelpeņi), un skaņu Š, Ž (šņāceņi) izrunas traucējumus sauc par sigmatismu. 

Sigmatisms ir viens no visbiežāk sastopamajiem skaņu izrunas traucējumiem pirmsskolas vecuma bērniem.

 


FONEMĀTISKĀ UZTVERE

art-talking-1-4078f41af7e0382b1df1bce527f70ae6(1)  

Fonemātiskās uztveres attīstīšana


Fonemātiskā uztvere ir valodas skaņu uztvere, kas nodrošina šo skaņu pareizu saklausīšanu un atšķiršanu no citām akustiski līdzīgām skaņām. Fonemātiskā uztvere pilnveidojas līdztekus bērnu runas attīstībai, kā arī to bērniem ir jāvingrina. Pilnvērtīga fonemātiskā uztvere ir būtiska rakstīt un lasītmācīšanās procesā. Fonemātiskā uztvere izveidojas piecu gadu vecumā, kad artikulācijas muskulatūra ir pilnībā nostiprinājusies. 


SMALKĀ MOTORIKA

finger-tattoos

 

Roku pirkstu jeb smalkās motorikas kustības ir muskuļu, nervu un kaulu sistēmas darbību kopums. Zinātnieki ir pierādījuši, ka pastāv savstarpēja saistība starp smalko motoriku un valodas attīstību. Smalkās motorikas kustības stimulē dažādus apvidus galvas smadzenēs, kā rezultātā tiek veicināta kognitīvo procesu, runas un valodas attīstība, kā arī tiek attīstītas koncentrēšanās spējas.


PAREIZA ELPOŠANA

Untitled 
PAREIZA ELPOŠANA

Pareiza elpa veido skaistu, dziļu, skanīgu un spēcīgu balsi, kā arī tā ir iesaistīta runas procesos. Runas elpošana attīstās pakāpeniski bērna runas un valodas attīstības gaitā, taču agrīni radušies patoloģiski priekšnosacījumi, kā arī stājas traucējumi kavē runas elpošanas pilnveidi. Bet bērns varēs pareizi elpot un runāt tikai tad, kad nesasprindzinās kakla, plecu muskuļus, turēs taisni galvu, brīvi un dabiski pārvaldīs rokas un citas ķermeņa daļas.


DISLĀLIJA

Happy-kids-clipart-free-clipart-images-3

Dislālija

Dislālija – skaņu izrunas traucējums, pastāvot pilnīgai fiziskai dzirdei, pietiekamam vārdu krājumam, pareizi veidotiem teikumiem un saglabātai runas aparāta darbībai. Dislālija ir visbiežāk sastopamais runas traucējums pirmsskolas vecuma bērniem.


RUNAS UN VALODAS ATTĪSTĪBAS NORMAS

ieskats bilde

Uzsākot jaunu mācību gadu, iepējams, katram vecākam rodas jautājums-
Kāda būtu bērnu runas un valodas attīstības norma konkrētajā vecuma posmā?!